ROCKSPRINGS, Ohio – Numerous entries have been judged in the Domestic Arts category of the 2018 Meigs County Fair.

This year the Domestic Arts has a new home in the former FFA Building by the Grange Building. With the new location, quilts and other projects can be displayed for better viewing.

Results for the Domestic Arts are listed by division and category.

Division 901 – Children’s Clothing
Class 1 Dress: first, Roberta Lewis.
Class 6 Skirt: first, Ruby Lechler.
Class 7 Jacket or Coat: first, Brenda Kennedy.
Class 8 Dress: first, Vivian R. Huggins.
Class 10 Shorts: first, Harvest Lechler.

Division 903 – Miscellaneous
Class 13 Homemade Purse or Bag: first, Patricia L. Aldridge; second, Karen Hawley; third, Alice Hawthorne.
Class 17 Christmas Stocking: first, Alice Hawthorne.

Division 904 – Fashion Accessories
Class 18 Collar: first, Roberta Lewis; second, Maxine Dyer.
Class 20 Scarf: first, Maxine Dyer; second, Maxine Dyer.

Division 905 – Crochet
Class 24 Crochet Toy: first, Mary Ann Shoults; second, Roberta Lewis.
Class 25 Shawl or Lap Robe: first, Mary Ann Shoults; second, Delores King.
Class 26 Doily 14” or Under: first, Roberta Lewis; second, Maxine Dyer; third, Doris Grueser.
Class 27 Doily Over 14”: first, Roberta Lewis; second, Doris Grueser; third, Opal Dyer.
Class 28 Crochet Cushion: first, Doris Grueser.
Class 29 Pot Holder: first, Maxine Dyer; second, Roberta Lewis; third, Opal Dyer.
Class 31 Cap, Hat: first, Delores King.
Class 32 Scarf: first, Roberta Lewis; second, Opal Dyer; third, Mary Ann Shoults.
Class 34 Any Crochet Item not Listed: first, Roberta Lewis; second, Mary Ann Shoults.

Division 906 – Knit
Class 35 Knitted Mittens, Gloves: first, Susy Heck.
Class 36 Knitted Cap, Hat: first, Susy Heck; second, Harvest Lechler; third, Karen Hawley.
Class 37 Sweater, Child: first, Susy Heck.
Class 38 Adult Sweater: first, Julia Bancroft.
Class 39 Sweater Set, Baby: first, Susy Heck
Class 40 Scarf: first, Susy Heck; second, Karen Hawley; third, Heather Dailey-Johnson.
Class 41 Shawl: first, Susy Heck.
Class 42 Vest: first, Susy Heck.
Class 43 Toy: first, Harvest Lechler; second, Susy Heck; third, Opal H. Huggins.
Class 44 Any Knit not Listed: first, Susy Heck; second, Karen Hawley; third, Heather Dailey-Johnson.

Division 907 – Afghans
Class 45 Crocheted Baby Afghan: first, Opal Dyer; second, Doris Grueser; third, Maxine Dyer.
Class 47 Knitted Afghan: first, Susy Heck.
Class 49 Crocheted Ripple: first, Maxine Dyer.
Class 50 Crocheted Granny Square: first, Opal Dyer.
Class 51 Any Variation of Crocheted Granny Square: first, Opal Dyer.
Class 53 Any Shell or Variation: first, Opal Dyer.
Class 55 Mile a Minute: first, Opal Dyer.
Class 56 Any Other Not Listed: first, Doris Grueser.

Division 908 – Quilts
Class 58 Floss Embroidery: first, Brenda Kennedy.
Class 59 Cross Stitch: first, Delores King.
Class 61 Machine Quilted: first, Debbie Duvall; second, Sheila A. Rush; third, Brenda Kennedy.
Class 62 Child’s or Crib: first, Delores King; second, Doris Grueser; third, Brenda Kennedy.
Class 63 Any Other Quilt not Specified: first, Brenda Kennedy.
Class 65 Patchwork: first, Brenda Kennedy; second, Delores King; third, Debbie Watson.
Class 69 Quilt Made by a Group: first, Brenda Kennedy.
Class 70 Any Other not Specified: first, Brenda Kennedy; second, Alice Hawthorne.

Division 909 – Rugs
Class 74 Any Other Rug: first, Roberta Lewis; second, Mary Ann Shoults.

Division 910 – Needle Craft
Class 75 Counted Cross Stitch Picture: first, Patricia Aldridge.
Class 76 Embroidery Picture: first, Mary Ann Shoults; second, Vivian R. Huggins.
Class 80 Embroidered Pillow Case: first, Harvest Lechler; second, Doris Grueser.
Class 85 Patchwork Cushion: first, Ruby Lechler.
Class 87 Any Stuffed Toy: first, Ruby Lechler; second, Opal H. Huggins.

Division 911 – Dolls
Class 89 Cloth Doll: first, Shirley Hamm.
Class 90 Character Doll: first, Shirley Hamm.

Division 912 – Holiday Craft
Class 93 Hand Made Ornaments: first, Maxine Dyer; second, Opal Dyer; third, Karen Hawley.
Class 94 Tree Skirt: first, Opal Dyer.
Class 95 Holiday Wall Decoration: first, Rhonda L. Dailey; second, Patricia L. Aldridge.
Class 96 Holiday Wall Decoration: first, Patricia L. Aldridge.

Division 913 – Other Crafts
Class 97 Articles by any New Hand Craft: first, Patricia L. Aldridge.
Class 98 Handmade Jewelry: first, Sharon Dean; second, Ruby Lechler.
Class 99 Plastic Canvas: first, Opal Dyer.
Class 100 Plastic Canvas: first, Opal Dyer.

Division 915 – Angels
Class 108 Any Other: first, Patricia L. Aldridge.

Division 916 – Sweatshirts, Etc. Purchased Decorated
Class 113 Any Item not Listed: first, Ruby Lechler.

Division 917 – Scrap Art
Class 114 Made from Leftovers: first, Robert Bailey; second, Patricia L. Aldridge.
Class 116 Anything not Listed: first, Patricia Aldridge.

Division 919 – Woodworking
Class 121 Under 12”: first, Heather Dailey-Johnson; second, Jeremiah Mohler.

Division 920 – Wood Art
Class 124 Any Wood Item not over 36”: first, Patricia L. Aldridge.
Class 125 Any Other Wood Art: first, Danny Carter; second, Patricia L. Aldridge; third, Carol A. Carter.

(Editor’s Note: The dateline of “Rocksprings, Ohio” is a special designation that has traditionally been given to the Meigs County Fairgrounds due to its location with the natural spring. The fairgrounds is technically Pomeroy, however.)