Cattle were one species being shown at the 2018 Meigs County Fair by Junior Fair exhibitors as well as Open Class Senior Fair exhibitors. Photo by Carrie Gloeckner.

POMEROY, Ohio – Open classes were held during the 155th Meigs County Fair including those for sheep, poultry and beef.

Poultry
The lone entrant for the open class poultry Class 2 Pen of One Hen and One Cock was Opal H. Huggins, taking first place.

Sheep 
Division 501 – Hampshire
Class 6 Ewe – Lamb: first, Zachary Williams.

Division 511 – Any Recognized Breed
Class 2 Ram – 1 Year and Under: first, K Son Farm; second, Edward J. Werry.
Class 4 Ewe – 2 Years and Over: first, Edward J. Werry; second, K Son Farm.
Class 5 Ewe – 1 Year and Under 2: first, K Son Farm; second, Edward J. Werry.
Class 6 Ewe – Lamb: first, Edward J. Werry; second, K Son Farm.
Class 7 Flock: first, K Son Farm; second, Edward J. Werry.

Beef Cattle
Division 401 – Angus
Class 1 Spring Heifer Calf: first, Walnut Lane Beef Farms.
Class 7 Junior Yearling Heifer: first, Coltin Parker.

Division 404 – Hereford
Class 1 Spring Heifer Calf: fist, Elam Family Farm.
Class 4 Senior Heifer Calf: first, Elam Family Farm.
Class 6 Spring Yearling Heifer: first, Elam Family Farm, second, Jayla Tripp.
Class 11 Spring Bull: first, K Son Farm.

Division 411 – Main Anjou
Class 5 Summer Yearling Heifer: first, Elam Family Farm.
Class 6 Spring Yearling Heifer: first, Calaway Grain & Cattle Farm; second, Walnut Lane Beef Farms.
Class 13 Winter Bull Calf: first, Jordan Johnson.

Division 412 – Maine Tainer
Class 1 Spring Heifer Calf: first, Collins Show Cattle.

Division 415 – Shorthorns
Class 1 Junior Heifer Calf: first, Olivia Harris.

Division 416 – Shorthorn Plus
Class 1 Spring Heifer Calf: first, Cade Newland.

Division 420 – Crossbred
Class 1 Spring Heifer Calf: first, Parker Farms; second, Parker Farms; third, K Son Farm; fourth, Paige Smith; fifth, Morrissey Farm; sixth, Justin Tripp; seventh, R&C Farms.
Class 2 Junior Heifer Calf: first, Collins Show Cattle; second, Calaway Grain & Cattle Farm.
Class 4 Senior Heifer Calf: first, Walnut Lane Beef Farms; second, Elam Family Farm.
Class 6 Spring Yearling Heifer: first, Mackenzie Newell; second, Collins Show Cattle; third, Olivia Wood; fourth, Morrissey Farm.
Class 11 Spring Bull Calf: first, Calaway Grain & Cattle Farm.