June 21, 2024

Everything and everyone on the Primary Election ballots for Meigs County

POMEROY, Ohio – The Primary Election is March 19 from 6:30 a.m. to 7:30 p.m. Below is everything and everyone on the ballot in Meigs County.

Issues by Voting Location

Township/VillageIssue
Chester TownshipReplacement Levy for maintaining cemeteries. 1 mill.
Columbia TownshipIncome Tax Renewal of 1 percent for Alexander School District.
Orange TownshipAdditional Tax Levy for purpose of fire protection. 2 mills.
Rutland VillageRenewal Tax Levy for current expenses. 2 mills.
Racine VillageReplacement Tax Levy for fire protection. .70 mills

The Republican County-Wide Ballot

OfficeCandidates
Delegates-at-Large and Alternates-at-Large to the National Convention (Vote for no more than 1)Chris Christie, Ron DeSantis, Nikki R. Haley, Vivek Ramaswamy, Donald J. Trump
For District Delegates and District Alternates to the National Convention (2nd District) (Vote for no more than 1)Chris Christie, Ron DeSantis, Nikki R. Haley, Vivek Ramaswamy, Donald J. Trump
For U.S. Senator (Vote for not more than 1)Matt Dolan, Frank LaRose, Bernie Moreno
For Representative to Congress (2nd District) (Vote for not more than 1)Niraj Antani, Kim Georgeton, Phil Heimlich, Ron Hood, Tom Hwang, Larry Kidd, Derek Myers, Tim O’Hara, Charles Tassell, David J. Taylor, Shane Wilkin
For Justice of the Supreme Court (Full Term Commencing 1-1-2025)Megan E. Shanahan
For Justice of the Supreme Court (Full Term Commencing 1-2-2025)Joseph T. Deters
For Justice of the Supreme Court (Unexpired term ending 12-31-2026)Daniel R. Hawkins
For Judge of the Court of Appeals (4th District) (Full Term Commencing 2-9-2025)Jason P. Smith
For Judge of the Court of Appeals (4th District) (Full Term Commencing 2-10-2025)Mike Hess
For Member of State Central Committee, Man (30th District) Jim Carnes
For Member of State Central Committee, Woman (30th District) (Vote for not more than 1)Nicole Hunter, Khadine Ritter
For State Senator (30th District) Brian M. Chavez
For State Representative (94th District) (Vote for not more than 1)Kevin Ritter, Shannon Walker
For Judge of the Court of Common Pleas (Full Term Commencing 1-1-2025)Linda R. Warner
For County Commissioner (Full Term Commencing 1-2-2025) Shannon Miller
For County Commissioner (Full Term Commencing 1-3-2025) Jimmy Will
For Prosecuting Attorney James K. Stanley
For Clerk of Court of Common PleasSammi Mugrage
For SheriffD. Scott Fitch
For County RecorderHuey Eason
For County TreasurerTim Ihle
For County EngineerEugene Triplett
For CoronerNo Valid Petition Filed

Republican Ballots with Specific to Voting Location Candidates (Some areas had no valid petition file)

Voting Location for Republican Central Committee Candidate
Bedford Gene Romine
East ChesterDavid Shuler
ColumbiaMarco Jeffers
LebanonDavid Shaver
LetartElizabeth Wolfe
North OliveCheryl Gumpf
South OliveWilliam Osborne
East RutlandWilma Davidson
SalemThomas Gannaway
Middleport 2ndSandy Iannarelli
Middleport 3rdMarilyn Anderson
Middleport 4thDon Stivers
Pomeroy 1stJudy Sisson
Pomeroy 2ndVicki Hanson
Pomeroy 3rdDonna Boyd
BradburyEd Durst
Laurel CliffRobert Ball
RockspringsWallace Hatfield
ScipioRandy Butcher
Racine VillageRobert Beegle
Syracuse VillageKay Hill
MinersvilleSusan Turley
RacineBrett Jones

The Democrat County-Wide Ballot

OfficeCandidates
For Delegates-at-Large and Alternates-at-Large to the National Convention (Vote for not more than 1)Joseph R. Biden, Jr., Dean Phillips
For U.S. SenatorSherrod Brown
For Representative to Congress (2nd District) (Vote for not more than 1)Samantha Meadows, Joe Wessels
For Justice of the Supreme Court (Full Term Commencing 1-1-2025)Michael P. Donnelly
For Justice of the Supreme Court (Full Term Commencing 1-2-2025)Melody J. Stewart
For Justice of the Supreme Court (Unexpired term ending 12-31-2026) (Vote for not more than 1)Lisa Forbes, Terri Jamison
For State Representative (94th District) Wenda Sheard

No valid petitions were filed for all other offices, including county, for the Democratic ticket.

Democratic Ballots with Specific to Voting Location Candidates (Some areas had no valid petition file)

Voting Location for Democratic Central CommitteeCandidate
BedfordSonia Jennings
East ChesterJosephine Hill
West ChesterPaula Wood
ColumbiaMary Carter
North OliveWilliam Arbaugh
South OliveKathy Shaffer
OrangeJim Nally
Rutland VillageSamuel Bruce May
East RutlandKaren Williams
SalemBeverly Davis
Middleport 2ndYvonne Scally
Middleport 3rdEvelyn Bauer
Pomeroy 1stPhilip Ohlinger
Pomeroy 2ndRebecca Triplett
Pomeroy 3rdBrenna Call
RockspringsAnn Ohlinger
ScipioGregory Howard
Syracuse VillageRita Slavin
MinersvilleLyle Moon

For information on early voting hours and rules, click the link below.